Powrót do strony głównej Powrót do zakładki Media

Tutaj zamieszczamy wywiady i doniesienia o Zakładzie Doświadczalnym w Muchocinie. Zachęcamy do lektury!

Majówka z wędką? Pewnie

W kwietniowym wydaniu Tygodnia międzychodzko-sierakowskim dr hab. Jan Mazurkiewicz przypomina o możliwości wędkowania z łodzi, które można rozpocząć już od 1 maja. Tak jak w latach ubiegłych, istnieje możliwość zaparkowania samochodu oraz wypożyczenia łodzi.

Artykuł do pobrania tutaj:KLIK

Pierwsza w Polsce fabryka insektów w Robakowie

Na początku tego roku pojawiły się doniesienia nt. nowoczesnej fabryki insektów, która znajduje się w podpoznańskim Robakowie. Celem firmy Hipromine jest wykorzystanie mączki z owadów w skarmianiu zwierząt. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:

Strona internetowa firmy Hipromine: KLIK

Artykuł na portalu poznan.wyborcza.pl: KLIK

Artykuł na portalu epoznan.pl: KLIK

Reportaż telewizji WTK: KLIK

Na zdjęciu (od lewej) dr hab. Jan Mazurkiewicz, dr Jakub Urbański i prof. dr hab. Damian Józefiak. Zdjęcie pochodzi ze strony: poznan.wyborcza.pl

Podwodne rolnictwo to przyszłość i wielka szansa na rozwój

We wrześniowym magazynie Strefa Agro, dr hab. Jan Mazurkiewicz udzielił wywiadu o stanie akwakultury w Polsce – ze szczególnym uzwględnieniem fali upałów, jaka nawiedziła Polskę minionego lata. Dodatkowo została poruszona kwestia systemów recyrkulacyjnych, które mogą usprawnić hodowlę ryb w naszym kraju.

Europejski Fundusz Rybacki

Film, który został przygotowany, podsumowuje efekty uzyskania dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego. Dr hab. Jan Mazurkiewicz opowiada o tym, w jaki sposób dotacje unijne wpłynęły na rozwój projektu związanego z reintrodukcją siei i sielawy na Pojezierzu Sierkowsko-Międzychodzkim.

PO Ryby

Link do całego filmu, wyemitowanego na TVP Poznań: KLIK

Wielki szczupak wygrał

W najnowszym wydaniu Tygodnia międzychodzko-sierakowskiego ukazał się artykuł podsumowujący zawody wędkarskie, które odbyły się w ubiegłą sobotę nad jeziorem Gorzyńskim. Wydarzenie to odbyło się w ramach 600-lecia Gorzynia, a nagrody i wyróżnienia wręczył dr hab. Jan Mazurkiewicz.

Dodatkowo na portalu miedzychod.naszemiasto.pl można obejrzeć całą galerię zdjęć z przebiegu zawodów wędkarskich pod patronatem ZDTPPiA w Muchocinie: KLIK

Sieja i sielawa nagrodzona

Kolejny artykuł o nagrodzonym projekcie Zakładu Doświadczalnego w Muchocinie pojawił się w Tygodniu międzychodzko-sierakowskim.

Link do całego artykułu: KLIK

Przywracają populację siei i sielawy

Projekt przywrócenia populacji siei i sielawy jeziorom Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego został nagrodzony przez Urząd Marszałkowski. Pierwsze oficjalne doniesienie pojawiło się w Głosie Wielkopolskim.

Link do całego artykułu: KLIK

Sezon ruszył pełną parą

Przypominamy o otwartym sezonie wędkarskim – udostępniliśmy parkingi (ułatwiające pozostawienie pojazdu nad jeziorem) oraz nadal wypożyczamy łodzie. Szczegóły w majowym Tygodniu międzychodzko-sierakowskim.

Nad brzegami Wielkopolski

Podsumowanie programu operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013. W filmie opowiadamy o tym, czym się zajmujemy i jak realizujemy wyznaczone cele, w tym udział w programie.

PO Ryby

Link do całego filmu: KLIK

Sum nadzieją na czyste jeziora

Wywiad udzielony do kwartalnika Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. W Ekofaktach dr hab. Jan Mazurkiewicz odpowiada w jaki sposób sum może przyczynić się do polepszenia stanu jezior w Wielkopolsce.

WFOŚiGW

Walczą o to, by szlachetne ryby wróciły do jezior

 

Wywiad w Głosie Wielkopolskim poruszył kwestię szlachetnych gatunków ryb (siei i sielawy), które dzięki badaniom prowadzonym m. in. w Muchocinie mają szansę wrócić do polskich wód.

Będzie więcej sielawy w jeziorach?

W Tygodniu międzychodzko-sierakowskim dr hab. Jan Mazurkiewicz opowiada o możliwości przywrócenia jeziorom powiatu międzychodzkiego bardzo cennego gatunku ryby – sielawy.

Optymistycznie nad naszymi jeziorami

W kwietniowym Tygodniu międzychodzko-sierakowskim omówiono możliwości, jakie niesie ze sobą Kraina Stu Jezior. Warto z tego skorzystać!